Z wiekiem czynniki endogenne i egzogenne powodują, że nasza skóra staje się cieńsza, bledsza i pokryta zmarszczkami. Mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska nie są do końca poznane, ale stan zapalny pojawia się ostatnio jako czynnik, który koreluje z procesem starzeniem się.
Badania sugerują, że uszkodzenie DNA i stres oksydacyjny są najważniejszymi mechanizmami starzenia się skóry, a oba są powiązane ze stanem zapalnym.
Ostatnio wprowadzony, kolejny nanotechnologiczny system w portfolio Mediderma, Sucses Peel jest właśnie odpowiedzią na starzenie się chronologiczne. Oparty jest na synergii kilku kwasów zawartych w 4 produktach: 2 roztworach, mgiełce i kremie, koniecznych do przeprowadzenia kompletnego zabiegu. Składnikiem, który występuje we wszystkich kolejnych krokach jest kwas bursztynowy.
Chemicznie, kwas bursztynowy jest alifatycznym kwasem dwukarboksylowym. Od dawna był wykorzystywany w medycynie ludowej na szereg dolegliwości, a otrzymywano go przygotowując nalewki z bursztynu. Bursztyn zawiera około 8% kwasu bursztynowego i jest jego najlepszym, naturalnym źródłem.
Kwas bursztynowy przede wszystkim normalizuje metabolizm komórek i wspomaga tworzenie się nowych. Posiada niezwykle silne działanie antyoksydacyjne – obniża stres oksydacyjny w skórze. Co ciekawe, ma działanie keratolityczne porównywalne do kwasu glikolowego, ale bez efektu drażniącego. Działa silne przeciwzapalne i może być stosowany jako alternatywa dla kwasu salicylowego, wzmacniając działanie innych składników przeciwtrądzikowych. Badania potwierdzają znacząca rolę kwasu bursztynowego w stymulowaniu fibroblastów, a tym samym rolę w procesie odmładzania skóry. Kwas bursztynowy jest pośrednim, wewnątrzkomórkowym metabolitem w cyklu oddychania komórkowego, który w warunkach stresu i stanu zapalnego, gromadzi się w środowisku zewnątrzkomórkowym.
W podstawowym roztworze systemu Sucses Peel połączono 7% kwas bursztynowy z 10% kwasem azelainowym, 5% kwasem traneksamowym i 2% kwasem cytrynowym. Taki dobór składników aktywnych sugeruje silne działanie przeciwzapalne i możliwość zastosowania nie tylko w przypadku starzenia chronologicznego, ale również w przypadku skór problematycznych, dotkniętych trądzikiem pospolitym czy trądzikiem różowatym. W kolejnym kroku, tym razem 9% kwas bursztynowy został połączony z 5% kwasem traneksamowym, 5% kwasem pirogronowym, 5% kwasem migdałowym oraz 3,5% kwasem mlekowym. Ten krok zabiegu daje większe złuszczanie i stymuluje skórę do przebudowy.
W produktach Sucses Peel kwas bursztynowy występuje w formie enkapsulowanej, co wspomaga jego działanie wewnątrz komórki. Testy przeprowadzone przez laboratorium Bionos potwierdziły, że enkapsulowany w glicerosomach kwas bursztynowy zwiększał żywotność i aktywność proliferacyjną fibroblastów prawie 2 razy silniej w porównaniu do wolnego kwasu.
Sucses Peel może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej i dojrzałej. Jest w stanie zapewnić szybki i zauważalny efekt odbudowy, bez negatywnego wpływu na zdrowy naskórek. Zabieg warto uzupełnić dedykowanym kremem do pielęgnacji domowej, oczywiście z kwasem bursztynowym.
M. Borumand „Combination treatment with hyaluronic acid, succinate, and collagen: A novel approach to skin rejuvenation” Abstracts: J Clin Exp Dermatol Res (4th International Conference and Expo on Cosmetology & Trichology June 22-24, 2015 Philadelphia, USA)
Connors, J.; Dawe, N.; Van Limbergen, J. The Role of Succinate in the Regulation of Intestinal Inflammation. Nutrients 2019, 11, 25.
Sesderma data on file: In vitro assessment of the proliferatint effects in young and senescent human dermal fibroblasts. Bionos 2019
Artykuł ukazał się w listopadowo-grudniowym wydaniu magazynu LNE.