Zmiany barwnikowe, ciemne plamki, melasma – zaburzenia pigmentacji są problemem powszechnie dotykającym kobiety w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce, przy zmianach hormonalnych, zażywaniu leków czy ciąży. Niestety, pozbycie się nieestetycznych przebarwień bywa bardzo trudne.
Dlaczego tak trudno usunąć przebarwienia?
− Przyczyny powstawania przebarwień są bardzo różne i najczęściej uwarunkowane kilkoma czynnikami. Mogą to być zmiany hormonalne, stan zapalny, uszkodzenia komórek barwnikowych związane z wiekiem oraz działaniem wolnych rodników, ale także stosowanie niektórych leków czy substancji fotouczulających zawartych w kosmetykach, suplementach diety. Najczęściej jednak przebarwienie jest powodowane działaniem kilku czynników jednocześnie przy udziale promieniowania UV. Niezależnie od rodzaju przebarwień ich redukcja jest trudna do osiągnięcia ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników powodujących ich powstawanie – wyjaśnia Anna Antosik, kosmetolog marki Sesderma.
Codzienna pielęgnacja w kuracji depigmentacynej
− Walkę z przebarwieniami należy zacząć od ochrony przed słońcem, jednym z głównych powodów ich powstawania. Jeżeli przebarwienia już się pojawiły, powinniśmy stosować specjalne produkty, które je rozjaśnią i ograniczą ich ilość. Najlepsze kremy zawierają takie składniki jak kwas azelainowy, 4-butylrezorcynol oraz, najnowsze odkrycie, czynniki wzrostu pochodzenia roślinnego. Trzeba wybrać produkt odpowiadający naszym potrzebom: serum na intensywne miejscowe przebarwienia lub krem-żel dla skór z objawami fotostarzenia – mówi dr Gabriel Serrano, założyciel marki Sesderma i Mediderma.
Sesderma, wiodąca marka dermokosmetyków wykorzystująca w swoich produktach odkrycia światowej dermatologii i genokosmetyki, dla potrzeb skóry z przebarwieniami różnego typu i pochodzenia, opracowała specjalistyczną linię Azelac RU. Wchodzące w jej skład kosmetyki mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie innych kuracji depigmentujących (peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, mezoterapia, zabiegi laserowe).
Azelac RU – jak działa?
Azelac RU rozjaśnia i redukuje przebarwienia różnego pochodzenia oraz zapobiega ich powstawaniu. Linia została opracowana specjalnie dla potrzeb skóry z zaburzeniami pigmentacji, objawami fotostarzenia. Rekomendowana jest również w przypadku hiperpigmentacji pozapalnej, występującej w miejscach, gdzie wcześniej były umiejscowione zmiany trądzikowe. Może być stosowana przez cały rok, również w okresach zwiększonego nasłonecznienia − pod warunkiem regularnego korzystania z fotoprotekcji. W produktach z serii Azelac RU zastosowano nanotechnologię, dzięki której składniki docierają aż do warstwy skóry właściwej, zapewniając intensywne działanie depigmentujące.
• Kwas azelainowy hamuje tyrozynazę uczestniczącą w procesie melanogenezy, w wyniku którego produkowana jest melanina, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie;
• Niacynamid (witamina B3) zmniejsza rumień, działa łagodząco i antybakteryjnie;
• Retinol pomaga rozjaśnić przebarwienia.
Badanie skuteczności depigmentującej serum z linii Azelac RU wykazało, że po 8 tygodniach stosowania badane osoby zaobserwowały ograniczenie wskaźnika melaniny o 38%. 95% użytkowników zaobserwowało efekt depigmentacji, 75% − ograniczenie rozmiaru przebarwień, 90% − rozjaśnienie przebarwień .
Na większości drogeryjnych kosmetyków w kolorowych opakowaniach można obecnie znaleźć zapisy świadczące o wykonaniu ich w większości ze składników naturalnych. Co to jednak oznacza, że kosmetyki są naturalne? Czy warto je z tego względu wybierać, a może lepiej postawić na dermokosmetyki? Szeroki wybór i ogrom nie zawsze prawdziwych informacji wiele osób może zbić z tropu. Dlatego przedstawiamy różnice między kosmetykami naturalnymi, dermokosmetykami oraz kosmetykami profesjonalnymi i podpowiadamy, które z nich warto wybierać dla siebie.