To też może powodować przebarwienia

PORADY
To też może powodować przebarwienia


Nie tylko słońce, ale też antykoncepcja czy trądzik to czynniki wywołujące przebarwienia – nawet w młodym wieku. Jak sobie z tym radzić?


Skąd biorą się przebarwienia?

Często sądzimy, że młody wiek chroni nas nie tylko od zmarszczek, ale także od innych problemów skórnych, jak np. przebarwienia – to nieprawda! Mimo tego, że przeważnie pojawiają się dopiero po 40. roku życia, a po 60. ten problem dotyczy aż 9 osób na 10, nawet po dwudziestce możemy paść ich ofiarą. – Niestety, nawet będąc jeszcze w młodym wieku, jesteśmy narażone na ich występowanie – pozapalne, posłoneczne i hormonalne przebarwienia to problem, z którym boryka się coraz więcej młodych dziewczyn. Czynników, które prowadzą do hiperpigmentacji może być kilka, dlatego ważne jest obserwowanie swojej skóry przez cały rok oraz stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – konieczność konsultacji ze specjalistą – doradza dr n. med. Dorota Sołdacka z Estetic Studio.

Słońce

Niekorzystny wpływ słońca nasila produkcję melaniny w organizmie. – Podstawą profilaktyki jest ochrona przeciwsłoneczna, która ma na celu ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV, stosowana nie tylko w letnich miesiącach, ale przez cały rok – radzi dr n. med. Sołdacka. Krem z filtrem, który zapewni odpowiedni poziom ochrony powinien mieć faktor SPF50.

Hormony

Także poziom hormonów żeńskich, a co z tym związanie, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, może pobudzić produkcję melaniny i zaowocować w postaci nierównomiernej pigmentacji skóry. Najbardziej narażone na wystąpienie plamek pigmentacyjnych jesteśmy w momencie połączenia dwóch elementów – opalania i tabletek – o czym często informują nas ulotki środków antykoncepcyjnych.

Trądzik i choroby skóry

Nieprawidłowo leczony trądzik może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn i zmian pigmentacyjnych. Cechą charakterystyczną przebarwień pozapalnych jest ciemny kolor. Są one wyjątkowo uporczywe, proces ich usuwania może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku bardzo widocznych potrądzikowych zmian skórnych – z przebarwieniami na czele – warto udać się do gabinetu specjalisty – sama pielęgnacja domowa może okazać się niewystarczająca. Zawsze pamiętajmy, by nie usuwać ani nie drapać zmian trądzikowych czy strupów. Źle dobrane peelingi również działają na naszą niekorzyść i przyczyniają się do pojawienia przebarwień mechanicznych.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Jeżeli zauważyłaś, że któreś z powyżej opisanych zaburzeń pigmentacyjnych dotyczy właśnie ciebie – nie zwlekaj i już teraz zacznij stosować odpowiednią pielęgnację. Należy w niej uwzględnić zarówno kosmetyki do użytku domowego, jak i profesjonalne zabiegi. Wyróżniającym się składnikiem w walce z przebarwieniami jest wykorzystywany w medycynie od wielu lat kwas traneksamowy, który likwiduje istniejące już zmiany pigmentacyjne i przeciwdziała powstawaniu kolejnych. Niweluje także stany zapalne w skórze – zmniejsza ryzyko wyprysków i łagodzi rumień oraz wykazuje właściwości nawilżające. Ponadto kwas traneksamowy nie podrażnia skóry i, dzięki temu, może być wykorzystywany również w przypadku cery wrażliwej i trądziku różowatego.

Innymi składnikami aktywnymi, na które warto zwrócić uwagę pielęgnujące cerę z przebarwieniami, są m.in. kwas azelainowy, różne postaci retinolu, witamina C, niacynamid i 4‑butylrezrocynol.

Pielęgnacja domowa

Jeśli masz skłonność do przebarwień, w ich rozjaśnieniu pomoże ci odpowiednio dobrana i regularnie stosowana pielęgnacja domowa. Sesderma specjalnie z myślą o nieestetycznych plamkach stworzyła linię Hidraderm TRX. Stosowane rano i wieczorem kremu-żelu oraz serum liposomowego wesprze walkę z przebrawieniami.












PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Podaruj piękno na święta

Podaruj piękno na święta

Torebka wypełniona dermokosmetykami Sesderma to idealny pomysł na prezent. Obdaruj siebie lub bliską osobę kultowymi produktami zapakowanymi w elegancką torebkę na łańcuszku.

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Kremy z retinolem: stosowanie i korzyści dla skóry

Dermatolodzy twierdzą, że skóra zaczyna się szybciej starzeć po 30. roku życia. Chociaż starzenie się jest nieodwracalnym procesem, niektórym z jego objawów można zapobiegać i przeciwdziałać. Lekarze od lat polecają retinol jako składnik anti-aging. Czy stosujesz kremy z retinolem i znasz wszystkie korzyści, jakie mogą Ci przynieść w walce ze starzeniem skóry?

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Wszystko, co musisz wiedzieć o kremach pod oczy

Skóra w okolicy oczu jest inna niż skóra reszty twarzy, dlatego też niezbędne jest wybranie odpowiedniego do niej kremu. Dowiedz się, jakie są szczególne cechy tego obszaru skóry, jakie składniki kosmetyków sprawdzają się najlepiej i poznaj sztuczki zwiększające ich skuteczność.